Mažo intensivumo specializuotos grupinės mankštos

SPECIALIZUOTA/GYDOMOJI MANKŠTA
Mano vedamuose užsiėmimuose mažo intensivumo specializuotą mankštą sudaro:

I. KVĖPAVIMO PRATIMAI:
- bendri tonizuojantys pratimai;
- specialūs pratimai;
- krūtinės ląstos mobilizacija (atpalaidavimas);
- atsikosėjimo pagalba;
- drenažinės padėtys (padėtys kampu);
- specialios jogos kvėpavimo technikos (pranajama).

II. PRATIMAI SU PRIPUČIAMAIS KAMUOLIAIS:
- sėdint;
- klūpint;
- stovint;
- gulint.

III. PRATIMAI SU SPECIALIAIS DIRŽAIS:
- gulint;
- sėdint;
- stovint.

IV. PRATIMAI PRIE SKERSINIO IR PRIE ŠVEDIŠKOS SIENELĖS.

V. PRATIMAI SU SPECIALIOMIS JOGOS KALADĖLĖMIS.

MAŽO INTENSIVUMO MANKŠTA/GYDOMOJI MANKŠTA
(KAS TAI YRA?)

Tai vienas labiausiai paplitusių kineziterapijos (judesio terapijos) metodų. Gydomosios mankštos metu atliekami bendri ir specialūs gydomieji pratimai. Pagrindinis gydomosios mankštos veiksnys – judėjimo funkcija (judesys), kuri yra fiziologinis stimuliatorius organizmui augti, vystytis, formuotis, atsistatyti.

Gydomoji mankšta yra terapijos metodas, todėl fizinius pratimus galima skirti visų ligų atvejais. Sistemingai mankštinantis galima paveikti ir ligos eigą - sustabdyti ją ir normalizuoti organizmo reakciją į ją. Kaip rodo mano profesinė patirtis ir pastebėjimai - sistemingai, tikslingai, sąmoningai mankštinantis bei pakeitus savo mąstymą ir požiūrį į problemą (ligą), ja įmanomą atsikratyti .
Gydomoji mankšta vysto visų organų ir sistemų funkcijas (kvėpavimo, virškinimo, inkstų ir šlapimo takų, kraujo apytakos, lytinę , nervų, endokrininę (hormoninę). Padeda organizmui priprasti prie didesnių fizinių krūvių.

Gydomosios mankštos tikslas yra apsaugoti nuo disfunkcijų (sutrikimų), taip pat vystyti, atstatyti, pagerinti arba palaikyti jėgą, tvirtumą, ištvermę, judrumą, lankstumą, stabilumą, pusiausvyrą ir koordinaciją, išmokyti taisyklingai kvėpuoti .
Labai svarbus faktorius, kuris padidina gydomosios mankštos efektyvumą – tiksliai laikytis kineziterapeuto nurodymų užsiėmimo metu ir kasdieninėje veikloje. Būti atkakliems, tapti sveikesniems.
Gydomoji mankšta paprastai derinama su kvėpavimu, o kvėpavimas gydomosios mankštos metu pritaikomas konkrečiam atvejui. Pavyzdžiui, obstrukcinį bronchitą sukelia tai, kad plaučiuose dėl netaisyklingo kvėpavimo visada yra liekamojo oro su bakterijomis. Oras, atliekant gydomuosius pratimus, išstumiamas ir į plaučius patenka naujo, daugiau deguonies pripildyto oro. Kvėpuojant įprastai, dažnai netaisyklingai, įtraukiant pilvą, užspaudžiant krūtinės viršutinę dalį, susikūprinant – neišventiliuojame savo plaučių, o atvirkščiai - pabloginame jų funkciją. Todėl plaučius būtina treniruoti. Atliekant gydomuosius pratimus, kai judesiai derinami su kvėpavimu, o kvėpavimas lėtai ir ramiai ,,teka‘‘ judesyje – išmokstame taisyklingai ir be pastangų pilnai pripildyti savo plaučius prisodrintu deguonies oru ir taip juos sveikatinti. 
Netaisyklinga laikysena sukelia ne tik skoliozę, ji – daugelio lygų priežastis. Jei sergi astma, obstrukciniu bronchitu, jei turi skrandžio ar kasos problemų, jei užkietėję viduriai – neprošal pasidomėti ar neiškrypęs stuburas, ar nepakitusi krūtinės ląstos forma, vidaus organų padėtis... Jei tau gastritas, opaligė, kasos uždegimas – pasidomėk ar nedeformuota apatinė krūtinės dalis?
Nuo seno stuburo iškrypimai, netaisyklinga laikysena gerinama gydomaisiais pratimais. Pratimai puiki priemonė įveikti ir net tokią ligą kaip osteoporozė.
Norėdama padaryti gydomosios mankštos užsiėmimą žaismingesniu bei sustiprinti atliekamų pratimų poveikį organizmui, mankštinamės su kamuoliais. Vyresnio amžiaus žmonės gali saugiai reguliuoti apkrovą širdžiai mankštinantis su kamuoliais. Atliekant gydomuosius pratimus su specialiomis kaladėlėmis mažiau apkraunami stambūs kojų sąnariai, stuburas, dubens kaulai.
Įvertinant bendrą organizmo būklę, kamuolio pagalba galima panaudoti įvairias pratimų atlikimo padėtis.
Specialieji pratimai su kamuoliais sustiprina mūsų natūralų raumenų korsetą, giliuosius priestuburinius raumenis, padidina klubų sąnarių amplitudę, stiprina stuburą bei stambius sąnarius supančius ir judinančius raumenis, lavina pusiausvyrą ir koordinaciją. Tai pagerina laikyseną. Tai puiki osteoporozės prevencija.
Gerai žinome, kad fiziniai pratimai skatina ląsteles gaminti naują kaulinį audinį ir stiprina raumenis, sumažėja kritimų ir lūžių pavojus.
Taip pat gydomosios mankštos užsiėmimuose naudojami specialūs jogos diržai. Jų pagalba padidiname rankų, kojų sąnarių judėjimo amplitudę, nukrauname svorį. Jų pagalba atliekami pusiausvyros ir koordinacijos lavinimo pratimai.

Gydomieji pratimai ne tik gerina stuburo lankstumą, judrumą, stiprina sąnarius, reguliuoja kraujospūdį, bet ir, aktyvindami pažeistos organizmo vietos kraujotaką, skatina regeneraciją (atsistatymą) .
Gydomosios mankštos pratimai taip pat masažuoja vidaus organus. Sakykim, moterys, sergančios gimdos ar kiaušidžių uždegimu, išmokus specialius pratimus ir jų atlikimo metu puikiai masažuoja ne tik sveikus vidaus organus, bet ir ,,sergančius‘‘. Į juos priplūsta daugiau deguonies prisodrinto kraujo, o jau ,,atidirbę‘‘ medžiagų apykaitos produktai – išnešami.
Žmonės privalo suvokti, kad jų sveikata priklauso nuo jų pačių. Jų mąstymas ir požiūris į ligą, negalavimą privalo pasikeisti, nes tik 5% pasveikimo priklauso nuo gydytojo ir 95% nuo pačių mūsų. Be abejo yra ir išimčių.

Kaip sako sena išmintis: sveikame kūne – sveika siela! O tai reiškia - pozityviai mąstyti, būti pavyzdžiu kitiems, gerai nusiteikti ir būti geros nuotaikos ir, būtinai, daug ir užkrečiančiai juoktis!

Su pagarba, Lili Charjanova – Lietuvos kineziterapeutų draugijos narė,
kineziterapeutė, terapinės jogos instruktorė.